En İyi Motor Yağı

Günümüz teknolojisinde motor son derece önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden motorların bakımı da önemli bir hale gelmiştir. Zor ve zahmetli olan motor bakımının yapılmasında, motor yağı büyük görev üstlenmektedir. Motorların uzun süre boyunca hiçbir sorun çıkartmaksızın, çalışması için kullanılan motor yağının markası oldukça önemlidir. Kaliteli ve müşteriler tarafından daha çok tercih edilen, en iyi motor yağı markaları motorların zarar görmeden çalışmasını sağlamaktadır. Kalite açısından toplumda büyük bir güven sağlamış olan, motor yağı markaları motorun araç içerisinde uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar ve ayrıca motor içindeki parçaların da temizliğini sağlamaktadır. Bu yüzden motorların performansını en üst seviyede devam ettirebilmesi için motor yağı kullanımı ve kullanılan motor yağının markası önemlidir. Ayrıca motor yağı kullanımı yakıt tasarrufu da sağlayarak müşterisinin bütçesine fayda sağlamaktadır.

Motor Yağı Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Motor ve motorun ömrü açısından son derece önemli bir rol oynayan, motor yağı seçimi yapılırken bazı durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle motor yağı seçimi yapılırken ince mi kalın mı hangi motor yağının seçimi yapılacağının bilinmesi gerekmektedir. Akmaya karşı gösterilen direncin yani viskozitenin yüksek olması yağın kalın olduğunu göstermektedir. Tersi durumda viskozitenin düşük olması ise yağın ince olduğunu göstermektedir. Bu yüzden motor yağı satın alınırken, motor yağı numarasına dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 • Motor yağı satın alırken, kaliteli ve bilindik markaların seçiminin yapılması gerekmektedir. Böylece motorunuzun bakımını en iyi şekilde yapmış olup ömrünü uzatmış olursunuz.
 • Motor yağı satın almadan önce üreticinin önerdiği markanın seçimini yapmanız tabii ki ilk olarak tercih edeceğiniz seçenek olmalıdır. Bu sayede motorunuza dost motor yağı kullanmış olursunuz ve uzun süre bozulmadan çalışmasını sağlamış olursunuz.
 • Motor yağı satın alınırken tüketim tarihine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

En İyi Motor Yağı Nasıl Seçilir?

En iyi motor yağı seçimi yapılırken, motorun sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Öncelik olarak ucuz olduğu için merdiven altı üretimi yapılmış olan motor yağlarından uzak durulmalıdır. Aksi takdirde bu motor yağlarının kullanımı sonucu, motorun ömrü oldukça azalacaktır. Sonra satın alacağınız motor yağının hangisi olacağını yani kalın yağ mı yoksa ince yağ mı alacağınızı bilmelisiniz. Motor yağı numarasına dikkat edilmelidir. Müşteriler tarafından daha çok tercih edilen ve de kalitesi ile pazarda adını duyurmuş olan en iyi motor yağı markaları seçilmelidir. Ayrıca motor yağı seçiminde sıcaklık da göz önünde tutulmalıdır. Motor yağı seçimi yapılırken sıcaklığın etkisi unutulmamalı, sıcaklık, soğukluk ve mevsim şartları göz önünde bulundurularak motor yağı satın alınmalıdır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir  En İyi Emülatör

En İyi 8 Motor Yağı Tavsiyesi

Motorun daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için kuşkusuz bazı noktalarda daha dikkatli ve oldukça bilgili olmak gereklidir. Bu sebeple en iyi motor yağı seçimi yapmak hem motor için hem de bütçeniz için son derece mantıklı bir seçim olacaktır. Seçmiş olduğunuz kaliteli yağlar motorun parçalarını temizlemiş olacağı için motorun uzun süre boyunca korumasını yapacaktır. Bu yüzden kaliteli ve bilinen markaların seçilmesi her açıdan müşteri için daha iyi olacaktır. Motor yağı markalarının artılarını eksilerini değerlendirerek tavsiye edeceğimiz markalar aşağıdaki şekilde olacaktır.

Castrol

10356610957362-6745725

En iyi motor yağı markaları arasında akla ilk gelen markalardan biridir. En çok satılan motor yağı arasında en ön sıralarda yer almaktadır. Satış sıralamasında en ön sıralarda yer alması ne kadar kaliteli bir ürün olduğunun kanıtıdır. Castrol yağının kullanımı sayesinde motorun ömrü uzamış olacaktır. Hatta uzun vadade yatırım olarak değerlendirilmesi yanlış olmayacaktır.

Artıları:

 • Motorun temizliğini sağlayarak daha uzun süre bozulmadan çalışmasını sağlamak.
 • Çok soğuk koşullarda dahi herhangi bir sıkıntı çıkarmamaktadır.
 • Motor parçalarını temizliğini sağlayarak uzun vadede bütçenize fayda sağlamaktadır.

Eksileri:

 • Fiyat ve performans dengesi açısından son derece uygun fiyatlara satışa sunulmasına rağmen fiyat olarak yüksek görülebilir.

Shell

10091920457778-5648411

En iyi motor yağı markaları arasında Shell, son derece ilgi gören ve her kesim tarafından oldukça beğenilen bir motor yağı markasıdır. Motor için dost bir yapıya sahiptir. Çoğu zorlu koşullarda yine de hiçbir sıkıntı yaşamaması kalitesini ve adını duyurmasında kuşkusuz önemli bir rol oynamıştır. Artıları ve Eksileri şu şekilde sıralanabilir

Artıları:

 • Fiyat ve performans dengesi bakımından son derece uygun fiyatlara satışa sunulmaktadır.
 • Motorun sorun çıkartmaksızın çalışmasını devam etmesini sağlamaktadır.
 • Aşırı soğuklarda bile son derece başarılı bir üründür.

Eksileri:

 • Modellerinin bulunmasında biraz sıkıntı yaşanmaktadır.

Motul

10446805827634-9410625

Uzun yıllar biriktirmiş olduğu tecrübe ile son derece başarılı olan bir markadır. En iyi motor yağı markaları denildiğinde akla gelen kuşkusuz ilk markalardan biridir. Her türlü koşulda sorunsuz bir şekilde motorun çalışmasını sağlamaktadır. Sağlamış olduğu güven sayesinde en çok satılan motor yağı markaları arasında en önde gelen markalardan biridir. Artıları ve eksileri şu şekildedir

Bu yazı da ilginizi çekebilir  En İyi Türk Kahve Makinesi

Artıları:

 • Her türlü yeni nesil araçta performans desteği sağlamaktadır.
 • Motorun ömrünü uzatması ve ayrıca yakıt ya tasarruf sağlamaktadır.

Eksileri:

 • Fiyat açısından performansın karşılığını göstermiş olmasına karşın yüksek görülebilir.

Elf

10109105930290-9620415

En çok kullanılan motor yağı markaları arasında yer almaktadır. Kalitesiyle adından oldukça söz ettirmiştir. Motor ömrünün son derece uzun olmasını sağlamaktadır. En çok tercih edilen motor yağı markalarından biri olarak piyasada yer almaktadır.

Artıları:

 • Fiyat açısından en uygun olan, kaliteli motor yağı markaları arasındadır.
 • Motorun her türlü zorlu koşulda çalışmasını sağlamaktadır.

Eksileri:

 • Bazı modellerin bulunmasında sorun yaşanmaktadır.

Mobil

10554476527666-5621389

En iyi motor yağı seçimi yapmak isteyen müşterilerin tercih sıralamasında en ön sıralarda yer almaktadır. Muhteşem motor koruma performansına sahiptir. Satın alan herkesin kuşkusuz memnuniyetini kazanacak olan kaliteli bir motor yağı markasıdır.

Artıları:

 • Sahip olduğu muhteşem motor koruma performansı.
 • Yakıt tasarrufu sağlayarak müşterisinin bütçesine dost olmaktadır.

Eksileri:

 • Fiyat açısından biraz yüksek görülebilir.

Liqui Moly

10183650607154-8196346

Dünya çapında adından söz ettirmiş olan bir motor yağı markasıdır. Satış sıralamasında en ön sıralarda yer almaktadır. Bu sebeple kaliteli olduğunu söylemekte fayda vardır. Motorun bakımı ve kusursuz çalışmasını sağlayan eşsiz bir motor yağı markasıdır.

Artıları:

 • Her türlü zorlu şartlarda motor bakım konusunda başarı sağlamaktadır.
 • Motor parçalarını temizliğini sağlayarak, motorun uzun süre boyunca sıkıntısız çalışmasını sağlamaktadır.

Eksileri:

 • Modellerinin bulunmasında bazı zorluklar yaşanmaktadır.

Gm Dexos

10543133556786-3579627

Piyasada yer edinmiş en çok satışı yapılan motor yağı markalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Bu sebeple müşterilerin tereddüt etmeden satın aldığı bir üründür.

Artıları:

 • Motorun temizliğini sağlayarak performansını artırmaktadır.
 • Son derece zorlu koşullarda dahi sıkıntı çıkarmaktadır.

Eksileri:

 • Model bulunmasında sorun yaşanmaktadır.

Fuchs

pr_01_2321

Yakıt ekonomisi sağlamakta olan sentetik motor yağı markasıdır. Son derece başarılı ve kaliteli bir ürün olarak piyasada yer almaktadır. Müşterilerinin gayet memnun olduğu bilinmektedir.

Artıları:

 • Yakıt tasarrufu sağlayan bir motor yağı markasıdır.
 • Aşınmalara karşı etkin koruma sağlamaktadır.
 • Motor ömrünü uzatmaktadır.

Eksileri:

 • Binek ve hafif ticari araçlar için üretilmiştir.
 • Bazı güçlü araçlarda yetersiz kalabilmektedir.

Yorum yapın